11:50 am

Nootropai – kas tai ?

art

nootropai

NOOTROPŲ ISTORIJA

Išmanieji vaistai, kitaip vadinami; Nootropais, tai tarsi fenomenas atsiradęs mūsų pasaulyje. Net gi pats pavadinimas „nootropai“ skamba kiek ne žemiškai. Nootropai turi keletą pavadinimų, vienas iš jų; Neuro stiprikliai, šį terminą dažniau vartoja medikai, nei vartotojai. Tiesa, bendras Lietuviškas terminas nėra sutartas, vieni sako nootropai, kiti nootropikai, treti – kaip patys sugalvoja taip ir vadina. Šiai dienai nootropai pažįstami daugeliui, jų prieinamumas taip pat nėra ribojamas.

Pirmasis nootropas buvo išrastas 1970m. Ir buvo naudojamas kaip vaistas, gydyti žmonėms su „judesio“ sutrikimais. Po šio laikotarpio, nootropai buvo išbandyti atminties gerinimui, kas puikiai pavyko. Pirmieji tyrimai buvo atlikti 1970m, tyrimai paremti naudojant piracetam – kaip nootropą kuris gali pagerinti atmintį. Piracetamas – tai pirmasis pasaulį išvydęs nootropas, apie jį galite rasti straipsnį mūsų tinklapyje. Šis terminas „nootropas“ iš tikrųjų buvo sukurtas Rumunijos gydytojo – Dr. Corneliu’s Giurgea’s. Su savo bandymais ant piracetamo, jis nusprendė naudoti Graikų žodžių derinį  „Nous“ reiškia „protas“ ir „trepein“ reiškia „lankstyti“.  Drąsiai tariant, šie vaistai galėjo „sulenkti: proto ribas, arba jas plėsti.

Nuo to laiko, buvo atlikti tyrimai visame pasaulyje, piracetamas gavo vis daugiau medikų, mokslininkų dėmesio, kurie tyrinėjo konkrečius piracetamo veikimo principus. Jie siekė suprasti, kaip racetamai gali padėti pagerinti atmintį su cholinu, testavo neuro apsaugines galimybes su Alzheimerio ligos pacientais. Bandymai išplito taip, jog buvo pradėti kurti nauji racetam’ų klasės nootropai – analogai, pvz Aniracetam, oxiracetam, pramiracetam ir k.t.

Šiai dienai šie vaistai sėkmingai naudojami įvairių žmonių. Jų vartojimas išplito gana prieš keletą metų, galbūt dėl itin mažo nootropų toksiškumo lygio, ir be didelės žalos sveikatai? Atsakykite sau į klausimą, dėl ko norite vartoti nootropus, išsikelkite sau tikslą – ką nuveiksite juos vartodami. Ar tiesiog esat smalsi asmenybė, kuri trokšta išbandyti ir patirti? Spręsti jums!

 

NOOTROPAI – KAS TAI ?

Nootropai – tai biologinių medžiagų, dalyvaujančių nervų sistemos metaboliz­mo ir energiniuose procesuose, sintetiniai analogai, plačiai naudojami klinikinių ligų gydimui ir prevencijai. Nootropai plačiai taikomi gydant įvairius neurologinius, psichiatrinius, psichoemocinius, sutrikimus.

Šiandien nootropai naudojami kaip CNS (Centrinės nervų sistemos) stimuliatoriai, kurie atsakingi už pažintines žmogaus funkcijas. Nootropai stimuliuodami CNS gerina pažintines žmogaus funkcijas, kurios atsakingos už; Produktyvuma, motyvacija, budrumą, dėmesio koncentraciją. Nootropai gali būti derinami su kitais maisto papildais, pavyzdžiui amino rūgštimis

Nootropų rūšys – Šiomis dienomis populiariausi plačiai naudojami nootropai yra racetamų klasės nootropai, tokie kaip; pramiracetamas, piracetamas, aniracetamas, phenylracetamas, oxiracetamas ir t.t. Didesnės rizikos nootropai – susintetinti, tokie kaip Adrafinilas, Modafinilas, jų ilgalaikis šalutinis poveikis nėra pilnai ištirtas, todėl norint vartot šiuos nootropus būtina pasikonsultuot su savo gydytoju!

 

KAM VARTOJAMI NOOTROPAI ?

Šie vaistai aktyvuoja medžiagų apykaitą galvos smegenų ląstelėse – neuronuose. Dėl to pagerėja atmintis, sugebėjimas sukaupti dėmesį, padidėja motyvacija, atsiranda daugiau energijos. Dažniausiai nootropai skiriami alzheimerio, įvairių depresijos formų, nerimo sutrikimams gydyti. Nootropai taip pat buvo plačiai pamėgti studentų, verslininkų, vairuotojų, kuriems reikalinga ilga ir produktyvi darbo diena.

 

AR SAUGU VARTOTI NOOTROPUS ?

Nootropiniai papildai turi mažą toksiškumo lygį, bei vartojimas numatytomis dozėmis yra saugus. Tačiau vartojant dideliais kiekiais, gali sukelti pašalinius poveikius. Renkantis nootropus siūlome atidžiai perskaityti vartotojų atsiliepimus, bei patirtis – reddit.com, kt. ar įvedę į google paieškos laukelį, reikiamo nootropo pavadinimą.
vartotojų, bei mokslininkų ištirti trumpalaikiai šalutiniai poveikiai;

 • galvos skausmas
 • pykinimas
 • nerimas
 • nemiga
 • bėrimas
 • odos dirginimas
 • padidėjęs kraujospūdis
 • Staigūs nuotaikos pokyčiai/Depresija
 • Krūtines skausmas
  norime priminti, jog susintetintų nootropų ilgalaikis vartojimas dar nėra iki galo ištirtas!

 

Žinomiausi, dažniausiai vartojami nootropai

Šių dienų stipriausias ir labiausiai vertinamas nootropas yra – modafinilas, vis daugiau atsiranda žmonių norinčių jį išmėginti, o išmėginę – pasidalinti patirtimi, tačiau jis prieinamas ne visiem. Kai kurios šalys (įskaitant ir Lietuva) yra uždraudusios šios medžiagos įvežimą, gabenimą,vartojimą, o kaikuriuose – jis skiriamas kaip receptinis vaistas įvairioms ligoms pvz narkolepsijai – gydyti.

Štai keletas nootropų, poveikiui artimi modafinilui:

Adrafinilas, Fasoracetam, Racetam-ų klasės nootropai (Noopept, pramiracetam, piracetam..), Sulbutiamine, Alpha GPC, ar kompleksiniai papildai, kuriuose yra bent viena iš šių medžiagų. Iš vartotojų patirčių, nootropus siūloma kombinuoti – taip išgaunamas stipresnis poveikis. Kombinavimus siūloma atlikti, tik vartotojams, kurie jau yra susipažine su pažintinių funkcijų stiprikliais.