piracetamas

Kas yra piracetamas

Kas yra Piracetamas?

 

piracetamas
piracetamas

Piracetamas – tai pirmas susintetintas nootropas iš racetam’ų klasės vaistų, jo cheminis pavadinimas – 2-oxo-1-pyrrolidine acetamide. Tai vienas geriausiai ištirtų nootropų, kuris pasižymi teigiamu poveikiu neuronams, gerina smegenų veiklą, kognityvines funkcijas (pažintines) kurios atsakingos už dėmesio koncentraciją, atmintį, informacijos įsisavinimą ir kt. Piracetamas pagerina deguonies įsisavinimą smegenyse, todėl jis buvo plačiai pamėgtas įvairių sporto šakų sportininkų, alpinistų. Taip pat pagerina kairiojo bei dešiniojo smegenų pusrutulių komunikaciją. Lietuvoje bei užsienyje šio vaisto pavadinimas yra nootropil.

 

 

 


Kam vartojamas Piracetamas?

Medicininiais tikslais piracetamas vartojamas galvos smegenų žievės pažeidimų sutrikimams gydyti, papildomam senyvų žmonių pažintinių funkcijų sutrikimų – atminties gerinimui, susilpnėjusios dėmesio koncentracijos ir energijos stokos ( išskyrus Alzheimerio ligos ir kitų silpnaprotysčių sukeltus) – gydymui, galvos svaigimo ir pusiausvyros sutrikimams gydyti. Tačiau dėl teigiamo kognityvinio poveikio, jį taip pat vartoja sutrikimų neturintys žmones, kurie siekia pagerinti kognityvines (pažinimo funkcijas). Piracetamas plačiai pamėgtas studentų tarpe, kuriems reikalinga geresnė atmintis egzaminų ar svarbaus žinių įvertinimo metu.

Pliusai

  • Pagerina pažintines funkcijas
  • Palaiko gerą atmintį
  • Gerina budrumą ir suvokimą
  • Gerina koncentracija ir mažina mentalinį nuovargį
  • Toksiškumo lygis mažesnis nei druskos

Minusai

  • Maža potencija, lyginant su kitais racetam’ų klasės nootropais
  • Gali sukelti galvos skausmą, pykinimą kai kuriems vartotojams
  • Ilgas laiko periodas poveikiui įgauti

 


Piracetamo istorija

Piracetamas pirmą karta susintetintas buvo Belgijos laboratorijoje  ,,UCB Pharma`` 1964 metais, kaip priemonė smegenų pusrutulių komunikacijai gerinti. Šio vaisto sukūrimas reikalavo apibrėžti visiškai naują papildų kategoriją – ,,Nootropics“ (Lt: Nootropai). UCB Pharma farmacijos komanda sukūrė šį pavadinimą pažodžiui išvertus – “bend the mind” (Lt; proto lenkimas), apibūdinant piracetamo veikimo principą. Piracetamas yra chemiškai panašus amino rūgšties pyroglutamatą, skiriasi tik viena šoninė grandinė. Šiandienai piracetamas naudojamas pagerinti kognityvinius sugebėjimus, bei saveikauti su jaunu ir sveiku protu.

 


Kaip veikia Piracetamas?

Visas piracetamo veikimo principas dar nėra žinomas, manoma jog piracetamas gerina ląstelių membranų pralaidumą. Tiksliau, piracetamas gerina pristatymą ir dispersiją deguonies molekules ląstelėse smegenyse. Piracetamas taip pat pagerina apyvartą didinant naujus nervų audinius. Piracetamas suteikia neuroprotektinį poveikį struktūroms, tokios kaip; Neuronai, sinapsai. Geresnė kraujo cirkuliacija smegenyse, to pasekoje apsaugoti bei pamaitinti audiniai. Piracetamas taip pat saugo nuo galimos smegenų žalos, bei irimo, senėjimo procesų, padeda pašalinti nereikalingas atliekas iš ląstelių.

Piracetamas taip pat turi įtakos smegenų gliukozės kiekiui kraujyje, slopindamas jo reabsorbciją. Tai lemia padidėjus metabolizmo gliukozei, kuri gali prisidėti prie psichinės energijos ir budrumo išlaikymo.